Finansowe

7 kroków do szybkiego pozyskania kredytu dla marynarza i jego rodziny.

Autor: 5 maja, 2019 Zostaw komentarz

Dom czy mieszkanie? O tym ostatnio było na blogu.Szczególnie na FB, wasze zdania są bardzo podzielone. To też nie jest  tak, że dziś wybieramy  jedno  lokum na całe życie. Zmieniamy miejsca zamieszkania częściej, a co a tym idzie, musimy to jakoś finansować. I  z reguły  jest tak, że pozostaje nam  nasze nowe mieszkanie, dom – opłacić z pomocą banku. Oczywiście nie jest tak  prosto, bo z reguły wskazany w naszym przypadku jest kredyty w walucie obcej ( bo ten dochód przeważa w domach). Tutaj też pojawić się może sporo problemów, bo proces ten na przestrzeni lat stał się raczej utrudniony niż ułatwiony.

Dobrze skoro mamy już wybrane –  czy  dom czy mieszkanie –  czas na kilka zasad kredytowania, które przydadzą się nam w tym  procesie, zwłaszcza przy  stylu życia  – na odległość.  Poprosiłam o pomoc fachowców z branży i  mamy gotowe 7 punktów akcji kredytowej.

W kolejnej odsłonie tekstów na temat „własnego kąta” – napiszę wam jak taki  dom wybudować na odległość i nie zwariować. Tymczasem sprawdźmy, co zrobić aby zdobyć finansowanie naszego  marzenia?

Ciekawostka – jako, że mój marynarz, jak każdy z resztą –  bywa w różnych miejscach na świeci i  musi korzystać z waluty danego kraju. Skutkuje to tym, że mam pełno  różnych pieniędzy o niskiej wartości, szczególnie bilonu w domu. Mam na to specjalny słoik i zbieram sobie. Część z nich jest na zdjęciach poniżej. Też zbieracie walutę ze świata? 


7 kroków do szybkiego pozyskania kredytu

 

W naszej codziennej pracy z rodzinami marynarskimi z całej Polski często spotykamy się z sytuacją, że klienci zgłaszając się do nas zaznaczają, że środki kredytowe będą im niezbędne w krótkim czasie. W takiej sytuacji dokładamy wszelkich starań by tę transakcję możliwie szybko przeprowadzić. Z naszego doświadczenia wynika, że do takich sytuacji warto przygotować się już wcześniej. Dlatego też powstało te 7 punktów, które w naszej ocenie przyspieszą  procedurę kredytową mogła przebiec możliwie sprawnie.

 

Wiedz czego chcesz

 

Zgodnie ze słowami Seneki „jeśli nie wiesz, dokąd płyniesz, pomyślne wiatry nie będą ci wiały”. Chęć starania się o kredyt zawsze wynika z innej – pierwotnej potrzeby. Może to być na przykład pragnienie nabycia pierwszego własnego mieszkania, marzenie o wybudowaniu własnego domu, plan zakupu nieruchomości pod inwestycję, która zapewni nam dochody pasywne i zabezpieczy przyszłą emeryturę, decyzja o przebudowaniu naszego lokum, pragnienie spełnienia marzeń o nowym samochodzie, motocyklu, żaglówce, dalekiej podróży zagranicznej, konieczność sfinansowania edukacji czy leczenia, lub chęć skonsolidowania posiadanych zobowiązań w celu obniżenia miesięcznych obciążeń gospodarstwa domowego.

Jasno postawiony i zwizualizowany cel, o którym klienci będą opowiadać z pasją, będzie źródłem silnej motywacji i napędzi do działania nie tylko ich, ale również inne osoby mogące pomóc w ich realizacji.

Ustal swoje priorytety

 

Jeśli konkretny cel został już postawiony i jest nim na przykład nabycie nieruchomości, to należy mu nadać priorytet wśród swoich codziennych aktywności. To ważne by mieć na uwadze, że kluczowym dążeniem jest realizacja tego planu i do jego osiągnięcia podporządkować temu inne sprawy, by nic nie przeszkodziło w jego realizacji, na przykład nie zaciągać innych zobowiązań, które mogą popsuć zdolność kredytową. Należy w trakcie procesowania kredytu być osiągalnym i w ciągłym kontakcie z ekspertem finansowym prowadzącym tę sprawę, by w razie potrzeby szybko reagować na przykład dostarczając konieczne uzupełnienia dokumentacji. Dlatego na ten czas warto nie planować dłuższych prywatnych wyjazdów. Jeśli bank weryfikujący wniosek kredytowy prosi o dodatkowe dokumenty warto dołożyć wszelkich starań by je przygotować. Niechęć do dostarczania uzupełnień często kończy się skierowaniem sprawy na ścieżkę indywidualnych odstępstw i rekomendacji, co w praktyce wydłuża czas procesowania.

 

Współpracuj z ekspertami w Twojej grupie zawodowej

 

Zawód marynarza jest zupełnie wyjątkowym źródłem uzyskiwania dochodów. Zmienność pracodawców, kwot i waluty dochodu, okresy bez wpływu wynagrodzenia, specyficzne rozliczenia podatkowe, przebywanie przez większość roku poza krajem, te czynniki powodują, że pomimo wysokich dochodów banki często boją się takiego klienta i ryzyko udzielenia jemu kredytu szacują jako wysokie. Dlatego niezależnie od miejsca zamieszkania, warto swoją sprawę powierzyć ekspertowi finansowemu doświadczonemu w obsłudze tej grupy zawodowej, który będzie wiedział jakie dokumenty w tej sytuacji można pozyskać, nie tylko w jakich bankach, ale w jakich oddziałach warto je procesować i będzie potrafił wybronić swoich klientów w przypadku pojawienia się wątpliwości ze strony analityków kredytowych.

 

Sprawdź swoją zdolność już teraz

 

Nawet jeśli konkretna nieruchomość nie została jeszcze wybrana, to warto już teraz sprawdzić swoje możliwości finansowe. To pozwoli uzyskać pewność na jaką inwestycję można sobie pozwolić, ile kredytu będzie można pozyskać, a ile wkładu własnego będzie trzeba uzbierać. Jeszcze w trakcie rejsu warto przesłać ekspertowi historię swojego wynagrodzenia oraz dane o zobowiązaniach i kosztach utrzymania swojego gospodarstwa domowego, by już wtedy taką informację otrzymać i dzięki temu móc intensywnie działać zaraz po zejściu na ląd.

 

Uporządkuj swoje finanse

 

Nim zostanie złożony wniosek kredytowy, warto wcześniej uporządkować swoją sytuację finansową. Szczególną uwagę należy poświęcić kartom kredytowym i limitom w rachunkach osobistych. Wielu klientów ma takie produkty z przyznanymi bardzo wysokimi limitami kredytowymi do wykorzystania. Niewątpliwie są to bardzo komfortowe rozwiązania, które w wielu sytuacjach mogą być przydatne, ale jednocześnie mogą przeszkodzić w zaciągnięciu nowego zobowiązania. Należy pamiętać, że niezależnie czy z takiej karty lub limitu w koncie korzystamy, czy też nie to w analizie zdolności kredytowej będzie on traktowany jako aktywne zobowiązanie, a do miesięcznych obciążeń kredytowych zostanie doliczona rata z tytułu ich obsługi nawet do 5% od kwoty przyznanego limitu. Dlatego najlepiej skonsultować bieżącą sytuację z ekspertem finansowym, który oceni czy posiadane produkty nie będą przeszkodą w realizacji naszego planu, czy może należy taki produkt zamknąć lub chociaż obniżyć wysokość dostępnego limitu. To ważne, żeby zająć się tym wcześniej, bo na przykład operacja zamknięcia karty kredytowej trwa co najmniej miesiąc.

 

Miej pełnomocnika

 

Wydawałoby się, że w rodzinach marynarskich jest to coś oczywistego, ale jednak często zgłaszają się do nas marynarze bez swojego przedstawiciela na lądzie, dlatego ponownie o tej sprawie przypominamy. Najciekawsze transakcje na rynku nieruchomości wymagają często szybkiego działania. Atrakcyjne lokale na rynku wtórnym tak momentalnie znajdują swoich nabywców, że szybkość działania ma tu znaczenie kluczowe. Również sama procedura kredytowa często wiąże się z koniecznością uzupełniania rozmaitych dokumentów i podpisywania druków bankowych przygotowywanych na kolejnych etapach procesu (zapytanie wstępne, generowanie formularzy informacyjnych, wystąpienie o decyzję ostateczną, spełnienie warunków decyzji, a w końcu samo podpisanie umowy i spełnienia warunków jej uruchomienia). W tych wszystkich momentach posiadanie pełnomocnika, który złoży podpisy w imieniu klienta pod jego nieobecność jest nieoceniona i pozwoli utrzymać bieg wydarzeń bez niepotrzebnego oczekiwania na powrót z rejsu. O tym jak powinno wyglądać takie pełnomocnictwo i jakie zapisy zawierać, polecamy przeczytać w naszym artykule dostępnym na blogu Żona Marynarza:

https://www.zonamarynarza.pl/2017/06/pelnomocnictwo-notarialne-dla-zonypartnerki-marynarza/

 

Pozwól sobie pomóc

 

Ocenie analityków bankowych podlega nie tylko sytuacja finansowa klienta, ale również przedmiot transakcji, czyli kredytowana nieruchomość, która najczęściej również będzie zabezpieczeniem tego kredytu. Kredyty mieszkaniowe, dlatego są najniżej oprocentowane, ponieważ dają możliwość ustanowienia hipoteki na wybranej nieruchomości. Jednak zanim bank zgodzi się tę nieruchomość kredytować i przyjąć ją jako zabezpieczenie, najpierw będzie chciał sprawdzić czy nie ma ona żadnych wad prawnych, czy inwestor uzyskał wszystkie niezbędne pozwolenia urzędowe, czy będzie zapewniony dojazd do drogi publicznej itp. Oznacza to konieczność zgromadzenia pakietu dokumentów nieruchomości. We właściwym skompletowaniu tego zestawu może pomóc ekspert finansowy. Dzięki temu klienci oszczędzają swój czas, a ich ekspert dopilnowuje by sprzedający udostępnił wszystkie wymagane przez bank dokumenty. Poza tym taka osoba z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem może sama wychwycić dla klientów ewentualne zagrożenia związane z wybraną nieruchomością. Mieliśmy takie przypadki, kiedy po przejrzeniu dokumentów ostrzegaliśmy klientów przed zakupem wybranej nieruchomości i odradzaliśmy wpłatę ustalonego wcześniej zadatku.

 

Zastosowanie powyższych 7 kroków i opieka doświadczonego eksperta finansowego spowoduje, że proces kredytowy będzie dużo sprawniejszy a oczekiwanie na decyzję i finalizację transakcji dużo spokojniejsze.


Zajrzyj też na stronę Król & Partnerzy – Wyzwanie: kredyt dla marynarza i  jego rodziny

Listen to „Kredyt hipoteczny dla marynarza i jego rodziny. Wywiad z Kasią Wajs” on Spreaker.

A tu można obejrzeć


 FB: @ekspercifinansowikrol

Podobał Ci się post?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *