Blog

MASZ TO W SOBIE. DOŁĄCZ DO BAZY DAWCÓW SZPIKU…Sprawdź dlaczego o tym mówię /żona marynarza/.

Autor: 17 lipca, 2017 3 komentarze

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy.

Dowiedz się więcej o nowotworach krwi i zarejestruj się jako potencjalny Dawca komórek macierzystych. Razem możemy pokonać nowotwory krwi!

www.dkms.pl 

Dlaczego poruszam ten temat na blogu? 

Chciałabym Was zachęcić do rejestrowania się w bazie dawców Fundacji DKMS. Wiem, że nie jesteście obojętni na życie innych. A tu, sytuacja jest bardzo prosta. Każdy z nas ma w sobie lekarstwo, które może pomóc komuś w potrzebie. Osoby chore na białaczkę i inne nowotwory krwi, poszukają bardzo często bezskutecznie dawców.  A może własnie ty jesteś bliźniakiem genetycznym, kogoś kto tej pomocy, bedzie kiedyś potrzebował. Szkoda by było się nie podzielić, prawda?

Moja historia. 

Zarejestrowałam się bazie 7 lat temu. Gdy usłyszałam o akcji, od razu wiedziałam, że muszę to zrobić. To było dla mnie oczywiste. Szczerze mówiąc znałam statystyki i wiedziałam, że niewiele osób faktycznie oddaje szpik, czy komórki macierzyste.  Po drodze w moim życiu wydarzyło się wiele rzeczy. Na co dzień, nie myślałam o tym, że jestem w tej bazie. Nie był to temat bieżący. Jakiś czas temu mój mąż się zarejestrował. Temat wrócił ale na chwilę, i znowu ucichł. Najważniejsze jednak, że byliśmy w bazie. Przecież nigdy nie wiesz co się wydarzy, może ty zachorujesz, może ktoś z rodziny? To mnie przekonywało. Bo gdyby komuś z nas coś się przytrafiło, to zapewne stanęlibyśmy na głowie aby znaleźć dawcę.

Pewnego dnia, jechałam ze spotkania do sklepu, gdzieś po drodze odebrałam telefon. Początkowo myślałam, że to jakiś handlowiec. Byłam wtedy w sporym niedoczasie,  i w trochę gorszym nastroju. Jednak po minucie rozmowy  –  wiedziałam już o co chodzi. Nic nie miało już znaczenia, a mój gorszy dzień odszedł gdzieś w niepamięć. Pojawiło się wzruszenie i pewien smutek(bo faktycznie, ktoś jest ciężko chory). Telefon był z fundacji z pytaniem: czy dalej chcę być dawca?  Okazało sie, że gdzieś tam jest mój bliźniak genetyczny, który tej pomocy prawdopodobnie będzie potrzebował. Historia jest na razie krótka, gdyż nie mogę opisać  szczegółów(obowiązuje mnie poufność) . Jednak sporo już za mną i mam nadzieję, że będę mogła pomóc. To uczucie jest bezcenne. Uważam, że każdy powinie być w bazie. Dając innym szansę, dajemy ją też sobie. Nigdy nie wiemy, co w życiu się przytrafi. A pomagać trzeba. Pamiętaj:

„Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego Dawcy dla Pacjenta jest bardzo niskie. Im więcej potencjalnych dawców, tym więcej szans na życie dla chorych na nowotwory krwi”

Co musicie zrobić? 

Wystarczy się zarejestrować na stronie Fundacji DKMS. Otrzymacie do  domu zwrotną kopertę, ze szczegółową instrukcją oraz pełną informacją. Najważniejszy jest patyczek, który również będzie w kopercie. Przy jego pomocy pobieracie wymaz z wewnętrznej strony policzka , pakujecie według instrukcji i odsyłacie. Otrzymacie potwierdzenie i kartę z waszym numerem. I  już!! Może jutro ktoś zadzwoni, może za 15 lat, a może nigdy nie bedzie takiej potrzeby w waszym przypadku. Najważniejsze, że będziecie w bazie. A wasz bliźniak genetyczny (gdziekolwiek jest) jeśli kiedyś zachoruje, będzie miał świadomość, że przeszczep jest realny.

ten-1ten


Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie DKMS – Koniecznie wejdźcie i sprawdźcie i zarejestrujecie się . Namówcie znajomych i udostępniajcie  dalej. Liczę na Waszą pomoc!


Chcesz się zarejestrować kliknij już teraz

https://www.dkms.pl/pl/zostan-dawca

dkms_1500x850

www-dkms-pl

 

 


Dziękuję Fundacji DKMS za zielone światło w tej mojej mini akcji ! Część materiału powyżej  – ze strony Fundacji DKMS

Podobał Ci się post?

Komentarze (3)

  • Wspieram całym serduchem <3 Również jestem w bazie i mam głęboką nadzieję, że kiedyś również będę mogła pomóc, komuś – kto będzie tego potrzebował. Trzymam kciuki <3

    • Super że jesteś w bazie. ❤

      • Moja córka w ubiegłym roku została dawcą szpiku.Była w bazie od 18 roku zycia.Jest tez dawcą krwi. Przeszła szereg badań zanim doszło do pobrania komórek .Cudowne uczucie dowiedzieć się,ze jest się mega zdrową osobą;) Łyżka dziegciu w tym wszystkim : badanie genetyczne ,które pokazały jakie choroby śpią w jej genach i niestety już wystąpiły dwa pokolenia wstecz.Przed pobraniem komórek przyjmowala lek na pobudzenie produkcji szpiku.Nie czuła sie komfortowo ,ale do wytrzymania;) Sama pojechała pociągiem do szpitala gdzie pobrano jej komórki .Po zabiegu czuła się zupełnie normalnie. Wróciła do domu następnego dnia wróciła na uczelnię.DKMS monitoruje jej stan zdrowia zgodnie z harmonogramem.Córka idzie we wskazanym terminie na badania .Jest w nią wszystko w porządku.Po bodaj trzech miesiącach od pobrania komórek przyszła informacja,że kobieta wówczas 39 letnia już wróciła do pracy i czuje sie świetnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *