Spotkania i nasze działania

Dla EL Faro 33

Autor: 3 lipca, 2019 3 komentarze

Dokładnie w Dzień Marynarza 25.06. 2019, została odsłonięta tablica ku pamięci załogi EL Faro…

Nie wrócić z morza – to chyba najgorsze co może nas spotkać. W tak ogromnej katastrofie jaką było zatonięcie statku El Faro, zginęło 5 Polaków

– Piotr Krause

– Marcin Nita,

– Jan Podgórski,

– Andrzej Truszkowski,

– Rafał Zdobych,

Oraz 28 amerykańskich marynarzy.

Statek, który płynął pod banderą amerykańską z Florydy do Puerto Rico zatonął 1 października 2015 roku podczas huraganu Joaquin w okolicy Bahamów.

Tablica,jest początkiem przestrzeni w mieście przeznaczonej właśnie dla tych marynarzy, którzy z morza nie powrócili. To była wyjątkowa chwila dla rodzin tych marynarzy, jak i dla całej społeczności. Cieszę się i jestem dumna, że byłam jednym z wnioskodawców. Poznałam cudowne silne kobiety- wdowy. Które nie doczekały się powrotu swoich M. Łzy wzruszenia nie kończyły się. To bardzo emocjonujące ale też radosne wydarzenie. Bo miasto Gdynia dało miejsce, nadzieję i udowodniło , że o polskich marynarzach będzie się pamiętać mimo, że już w większości pływają dla zagranicznych firm. Uroczystość odbyła się z udziałem amerykańskich rodzi, oficera amerykańskiego Coast Guardu, przedstawiciela armatora, i oczywiście rodzin Polaków, którzy zginęli na EL Faro 33.


Dziękujemy Panu Prezydentowi Gdyni, Wojciechowi Szczurkowi, który od początku mówił, że wszystko się da. To dzięki niemu się udało….Ogromne uznanie również dla Uniwersytetu Morskiego za honorową wartę i piękną oprawę. To wszystko robiło ogromne wrażenie.

Tablice znajdują się w Gdyni na molo południowym ( obok Akwarium w Gdyni).


Podobał Ci się post?

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *