Finansowe

MARYNARSKIE SPRAWY 2. Czyli zadaj pytanie ekspertom – DORADCY BANKOWI DB. KONKURS

Autor: Wrzesień 11, 2017 11 komentarzy

W instytucjach państwowych czy finansowych, wszystko można załatwić, dostać bez problemu. Jednak gdy przychodzi co do rubryki zwód (partnera) wpisujemy  – marynarz, i tu mogą zacząć się schody.

I dalej,  gdy jakaś sprawa finansowa, kredytowa itp. trwa a marynarz jest w morzu. To w większości przypadków, partnerka załatwia w imieniu obojga całe przedsięwzięcie finansowe.

Pytania, które zadajemy( a są związane często z  nasza konkretną sytuacją morsko-rodzinną ) pozostają bez odpowiedzi albo nie ma na nie jeszcze procedury. To są bardzo skomplikowane sprawy i poważne decyzje.

Dlatego w ciągu najbliższego miesiąca  w komentarzach pod tym postem, możecie zadać każde pytanie, które związane jest z bankiem, pełnomocnictwami, kontami, uprawnieniami dostępu, kontami walutowymi, finansami, sprawami proceduralnymi w instytucjach finansowych itp. Nie musicie iść do doradcy. Wystarczy, że zadacie pytanie w komentarzu, a nasi doradcy z DB będą na bieżąco na nie odpowiadać. A ja  ja będę umieszczać odpowiedzi  w tym poście.

Nasi doradcy to oczywiście

 

dsc_0262ver2

 

Zaprzyjaźnieni z nami od jakiegoś czasu, świetnie działający na terenie całej Polski, i przede wszystkim znający bardzo dobrze temat marynarzy i ich rodzin.UWAGA, DODATKOWA ATRAKCJA.

EDIT  – Przedłużamy zabawę do końca października 

Postanowiliśmy, że na koniec akcji tj. 10 października, wybierzemy najbardziej zaskakujące dla nas i ciekawe pytanie. Nagrodzimy je upominkami od DB, oraz wybranym kubkiem z działu MARYNARSKA RODZINKA ( edycja limitowana dla mojego bloga).

Każde pytanie uzyska odwiedź.

Odpowiedzi będą pojawiały się raz na 5-7 dni, w zależności od dyspozycji naszych doradców.

Zawsze staram się znaleźć w rożnych branżach ludzi, którzy faktycznie będą wiedzieć o co nam chodzi i będą znali się na specyfice pracy na morzu, problemach Prawno – Finansowych związanych z naszą rozłąką itp. Dlatego ciesze się , że trafiłam na tych właśnie przedstawicieli, bo takich osób naprawdę mało.


DO BOJU, PISZCIE PYTANIA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! I ZGARNIJCIE NAGRODĘ.

 

Zapraszam też do przeczytania poprzednich tekstów stworzonych przez Pana Mariusza i Mirosława, może one pomogą Wam w sprecyzowaniu pytań.

Pełnomocnictwa notarialne dla żony/partnerki marynarza.

JAK NIE ODPŁYNĄĆ Z TORBAMI II – KREDYT HIPOTECZNY DLA MARYNARZA I JEGO RODZINY

PYTANIA I ODPOWIEDZI

Odpowiedź na pytanie Pani Dominiki:

 

Pani Dominiko pomimo tego, że nie jesteście Państwo Małżeństwem, to jak najbardziej możecie Państwo wspólnie wziąć kredyt mieszkaniowy J

Natomiast co do dokładnej listy dokumentów, prosilibyśmy o kontakt telefoniczny, bo jest ona ustalana indywidualnie w zależności od szczegółów sytuacji finansowej i wybranej nieruchomości.

 

 

Odpowiedź na pytanie Pani Alicji:

 

Pani Alicjo zgodnie z obowiązującą rekomendacją KNFu, jeżeli główny dochód gospodarstwa domowego jest osiągany w funtach, to w tej samej walucie powinien być udzielony kredyt hipoteczny. Mieliśmy tylko jedną taką sytuację, że Marynarz udokumentował podpisanym nowym kontraktem, że przez co najmniej 12 kolejnych miesięcy będzie otrzymywał wynagrodzenie w złotówkach i wtedy bank zgodził się na udzielenie kredytu w PLN.

 

 

Odpowiedź na pytanie Pana Tomka:

 

Panie Tomku jeśli zawrzecie Państwo rozdzielność majątkową, to oczywiście przy zaciąganiu nowego produktu Deutsche Bank to uszanuje. Natomiast jak skutecznie podzielić swój majątek i zobowiązania, które już teraz Państwo posiadacie to jest to pytanie, na które najprecyzyjniej odpowiedzą radcowie prawni. Polecamy w tej sprawie skontaktować się z Kancelarią Legal Marine i Panem Radcą Mateuszem Romowiczem powołując się na nas.

Odpowiedź na drugie pytanie Pana Tomka:

Panie Tomku, oczywiście każdą aktywną umowę można aneksować. Jeżeli jeden z kredytobiorców sam będzie miał zdolność kredytową na spłatę tego zobowiązania, to drugą osobę można w każdej chwili od kredytu „odłączyć”. W każdym razie, żeby było to działanie skuteczne nie tylko wobec banku, ale również wobec innych instytucji, zwłaszcza wobec urzędu skarbowego, to taką zmianę trzeba przeprowadzić we współpracy z dobrym radcą prawnym.

Odpowiedź na pytanie Pana Piotra:

Panie Piotrze, jak najbardziej naszym kredytem możemy skonsolidować kilka zobowiązań w jeden kredyt. Ważne tylko, żeby wartość zabezpieczenia tego nowego kredytu była wystarczająca. Prosimy o kontakt bezpośredni, wtedy obliczymy jaka jest aktualna suma konsolidowanych zobowiązań, jaka wartość nieruchomości i czy ewentualnie będzie potrzebne jakieś dodatkowe zabezpieczenie.

Odpowiedź na pytanie Pani Agnieszki 

Dzień dobry Pani Agnieszko. Zapewne powołuje się Pani na zapis gwarantujący niepobieranie dodatkowej prowizji za przewalutowanie kredytu. Jednak, jeśli się Państwo na to zdecydujecie, to Bank przeliczy Państwa kredyt po swoich kursach walutowych, więc pewien koszt mimo wszystko Państwo poniosą. Odnośnie oprocentowania, będzie ono ustalane na nowo, jako suma stawki bazowej EURIBOR i aktualnej marży dla kredytu w EUR.
Odpowiedź na pytanie Pani Izy 
Witamy Pani Izo. Temat pełnomocnictw dla Żon Marynarzy opisywaliśmy swego czasu w artykule:
Zachęcamy by przesłać nam skan sporządzonego  pełnomocnictwa, żebyśmy mogli dodatkowo ocenić jego kompletność i ewentualnie pomóc przeprocesować Państwa wniosek  z pełnym wsparciem merytorycznym.
Odpowiedź na Pytanie Pani Magdy Amelii 
Dzień dobry 🙂 Zgodnie z obowiązującymi rekomendacjami KNFu i najnowszą ustawą o kredycie hipotecznym, waluta nowego kredytu musi być zgodna z dominującą walutą dochodów gospodarstwa domowego. Jeśli zależy Państwu na kredycie w złotówkach, to albo Małżonek musi poszukać armatora wypłacającego wynagrodzenie w złotówkach (mieliśmy już takie sytuacje), albo zachęcamy do wnioskowania o kredyt gotówkowy w PLN, ale jego kwota maksymalna to 200 000 zł, na 10 letni okres kredytowania.

Odpowiedź na pytanie Pani Agnieszki

(Witam Ostatnio jedna rzecz nie daje mi spokoju. Kredyt hipoteczny w euro na 30 lat, co w sytuacji kiedy Unia Europejska się rozpadnie? Czy kredyt będzie spłacany w złotówkach, czy też będzie można wybrać walutę? No i jak wtedy kwota kredytu do spłaty w walucie euro zostanie przeliczona na inną walutę?
Podobnie jak po referendum w sprawie Brexitu prowadzone są dopiero negocjacje i ustalenia na najwyższym szczeblu, jak taki proces przeprowadzić, tak samo nie ma gotowych rozwiązań do bezwzględnego wprowadzenia na wypadek rozpadu strefy euro, czy szerzej całej Unii Europejskiej.
Dziękujemy wszystkim za pytania.
Poinformujemy o wygranej w ciągu niedzieli 5 .11 .2017

WYGRYWA PYTANIE

Pani Agnieszki

(Witam Ostatnio jedna rzecz nie daje mi spokoju. Kredyt hipoteczny w euro na 30 lat, co w sytuacji kiedy Unia Europejska się rozpadnie? Czy kredyt będzie spłacany w złotówkach, czy też będzie można wybrać walutę? No i jak wtedy kwota kredytu do spłaty w walucie euro zostanie przeliczona na inną walutę?

Pani Agnieszko , proszę o kontakt info@zonamarynarza.pl

Podobał Ci się post?

Komentarze (11)

 • Witam! Czy ja jako osoba posiadająca wystarczająca zdolność kredytowa mogę sama jako żona marynarza wziąć kredyt hipotetyczny? Czy konieczna będzie wtedy intercyza czy wystarczy zgoda współmałżonka?

 • Mój Marynarz zarabia obecnie w Euro, czerpie jednak również dochody z wynajmu mieszkania w kraju (oczywiście w złotówkach). Mieszkanie to jest kredytowane, ale zakładaliśmy, że jeśli wynajmujący spłaca kredyt to ta sprawa wyjdzie prawie na zero. Jeden z doradców u dewelopera powiedział nam, że w bankach dochody brane są pod uwagę tylko w jednej walucie i w naszej obecnej sytuacji mieszkanie wynajmowane jest dla nas jedynie obciążeniem przy wyliczaniu zdolności kredytowej. Czy mogą Panowie potwierdzić tę informację?

 • Mam jeszcze jedno pytanie, kredyt hipoteczny w DB w USD, mąż zmienia firmę i będzie zarabiał w euro ( w umowie mam bez kosztowe przewalutowanie), wiadomo, że czym kurs dolara jest zbliżony do euro opłacałoby mi się najbardziej wtedy wymienić, ale jak to faktycznie wygląda, przewalutowuję dolary na euro, a jakie wtedy obowiązuje mnie oprocentowanie?

  Pozdrawiam

 • Dzień dobry ? czy DB wymaga jakichś szczególnych zapisów w pełnomocnictwie notarialnym?Mamy z mężem rozdzielność majątkową, będę składała w imieniu męża wniosek o kredyt hipoteczny, mam dość szerokie pełnomocnictwo, ale nie wiem czy takie ogólne wystarczy?Nie chcę ponosić podwójnych kosztów i podpisywać u notariusza kolejnego pełnomocnictwa

 • Witam,
  mąż zarabia w Euro, ja w złotówkach. Początkowo Bank PKO twierdził, że można wziąć pod uwagę zarobki męża, przy kredycie hipotecznym i moje. Zatem mieliśmy możliwość wzięcia tej sumy, którą potrzebujemy. Teraz okazało się, że przez wakacje bank się z tego wycofał. I nie możemy. Ja też biorąc kredyt w PKO musze mieć z męzem rozdzielność majątkową to prawda???
  W jakim banku dostaniemy kredyt w zlotówkach, gdzie mąż zarabia w Euro?

 • Witam

  Ostatnio jedna rzecz nie daje mi spokoju. Kredyt hipoteczny w euro na 30 lat, co w sytuacji kiedy Unia Europejska się rozpadnie? Czy kredyt będzie spłacany w złotówkach, czy też będzie można wybrać walutę? No i jak wtedy kwota kredytu do spłaty w walucie euro zostanie przeliczona na inną walutę?

  Pozdrawiam

 • Czy jest możliwość przeniesienia dwóch kredytów z różnych banków i skonsolidowanie ich do jednego hipotecznego w DB? Pierwszy kredyt jest hipoteczny na mieszkanie drugi gotówkowy. Oba z różnych banków, jeden kredytobiorca, rozdzielność majątkowa z żoną.

 • Witam.
  Jestem marynarzem na stalym kontrakcie (placone co miesiac). Mam dwa kredyty hipoteczne wziete w Euro, mieszkania sa wspolne z malzonka (po50%), moja wyplata wplywa tez na wspolne konto Euro, z ktorego splacane sa raty za mieszkania. Dodam ze ow tajemniczy bank to DB.
  Jako ze jest mozliwosc pytac to mam dosc ciekawe pytanie.
  Wiadomo teraz roznie jest z przepisami podatkowymi, nowymi ustawami o unikaniu podwojnego opodatkowania czy tez sprawy przyziemne czyli komornicy i windykacja. Jako ze moi rodzice maja troche dlugow i komornikow, zaczalem „przypadkowo” dostawac telefony i powiadomienia od firmy windykacyjnej. I aby uniknac przykrej sytuacji zajecia konta (przypadkowo), ale jak wiadomo odblokowanie trwa a kredyty trzeba splacac i z czegos zyc to czy jest opcja aby zrobic rozdzielnosc majatkowa jesli posiadamy wspolne kredyty mieszkaniowe w DB oraz wspolne mieszkania? Czy mozna jakos rozwiazac taki problem aby wszyscy byli szczesliwi?
  Pozdrawiam

  • No tyle wiem ale nie chodzi o to ze kolejny kredyt bedzie rozdzielny bo to chyba logiczne ale o to, co zrobi DB jesli mieszkania sa wspolne i kredyty wziete razem a chcemy zrobic rozdzielnosc. Wiec czy mozna rozdzielic majatek, ktory defacto nalezy do banku (bo poki kredyt nie bedzie splacony to mieszkanie nie jest tak naprawde nasze).
   Pozdrawiam
   Tomek

 • Czy marynarz zarabiający w funtach może dostać kredyt hipoteczny w złotówkach? umowa na czas nieokreślony, płacone 12 miesięcy w roku. Pozdrawiam

 • Chcialabym się dowiedziec, czy jezeli ja i moj M nie jestesmy małżeństwem to czy mozemy wziac wspolny kredyt na zakup mieszkania ? Oraz jakie dokumenty sa potrzebne aby ubiegac sie o kredyt?
  Serdecznie dziękuję za pomoc

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *