Finansowe

JAK NIE ODPŁYNĄĆ Z TORBAMI II – KREDYT HIPOTECZNY DLA MARYNARZA I JEGO RODZINY

Autor: 19 października, 2016 10 komentarzy

Przychodzi taki moment w życiu każdej kobiety marynarza, gdy sama w imieniu swoim i męża, partnera musi  załatwić pewne sprawy i szybko podjąć decyzje. Jednym z ważniejszych tego typu wydarzeń jest kredyt hipoteczny, którego procedurę często rozpoczynamy wspólnie a kontynuujemy, czy kończymy w pojedynkę. Wszelkie sprawozdania z postępu naszej misji ślemy wówczas mailem na statek. No właśnie, a na co zwracać uwagę, gdzie nie dać się oszukać i co robić aby mieć w tak stresujących sytuacjach rękę na pulsie?

Jako, że żyjemy z marynarzem, to chcąc nie chcąc, przychodzi moment gdy zwyczajnie musimy wykonywać pewne obowiązki pozornie męskie: wkręcenie śruby, wymiana opon, naprawa lodówki, pralki, pieca itp. Przychodzi też czas kiedy musimy wziąć odpowiedzialność wykonawczą za wspólnie podjęte decyzje np. kredy hipoteczny.  Jednym z zaskoczeń jest ilość stron i dokumentów, które trzeba podpisać w imieniu swoim i jako pełnomocnik. Potrafi to trwać nawet godzinę. Oczywiście trzeba pamiętać aby sprawdzać przy tym jeszcze co wypełniamy, które strony podpisujemy. Łatwo się poddać czy też zacząć rwać włosy z głowy.

Nie jestem specjalistą bankowym więc na pewno nie podejmę się merytorycznej części tego tematu. Jednak z własnego doświadczenia wiem, że jest albo może być to stresujący proces dla wszystkich. Zwłaszcza gdy załatwia się tę sprawę z partnerem przebywającym na drugim końcu świata, który też chce w tym wspólnym i ważnym momencie uczestniczyć. Kupno wspólnego mieszkania to przecież wyjątkowa chwila.

Mogą się pojawić różne problemy chociażby takie jak braki w dokumentach. Generalnie może powstać wielki kocioł. A w takim procesie czas to pieniądz. Bo zdziwić może chociażby taki fakt, że bank po rozpatrzeniu wniosku, po wcześniejszym złożeniu stosu dokumentów, stwierdza brak zdolności kredytowej. Twierdząc bowiem, że koszty utrzymania policzy podwójnie ze względu na kontrakt. A co tam. Nie wiemy o co chodzi, to damy podwójnie.

Środowisko marynarskie jest specyficznym klientem jeżeli chodzi o kredyty. Kontrakty zamiast umów, kredytobiorca w innej części świata, sam kredyt – najczęściej w obcej walucie. Ale zaraz, zaraz  dlaczego właściwie piszemy o kredytach? Przecież bogate i szastające kasą jest to środowisko morskie. A żony, dziewczyny to raczej na paznokciach siedzą i takimi sprawami się nie zajmują.

Ale już na poważnie. Zadałam kilka ważnych pytań specjalistom w tej kwestii. Czyli jak ugryźć sprawy kredytowe i bankowe w przypadku par marynarskich? Kwestie ważne dla nas, o których nie można przeczytać nigdzie w sieci. Odpowiedzi i pytania stworzone z myślą o żonach, kobietach marynarzy i marynarzach.


Rozmawiałam z doradcami ds. Produktów Finansowych Deutsche Bank Polska S.A  Mirosławem Królem i Mariuszem Stemporowskim.

Jakie dokumenty potrzebuje żona czy partnerka aby dopiąć, załatwić czy sfinalizować proces kredytowy?

Aby szczęśliwie dopłynąć do bankowego portu z pieniędzmi na wymarzoną inwestycję, należy przede wszystkim przygotować podstawowe dokumenty finansowe marynarza, takie jak: kopię książeczki żeglarskiej, kontrakty marynarskie z obecnego i poprzedniego roku, paymenty z ostatniego roku oraz wyciąg z rachunku walutowego, na które wpływa wynagrodzenie za ostatnie 12 miesięcy. Ewentualne dodatkowe dokumenty ustalane są indywidualnie.

A dokumenty żony, partnerki?

Jeżeli marynarz stara się o kredyt wspólnie ze swoją  małżonką bądź partnerką, wtedy „Marynarka” powinna dostarczyć swój dowód osobisty i wyciągi z konta. Jeśli  osiąga ona dochód, który ma być wliczony do zdolności kredytowej, wtedy potrzebne będą również jej dokumenty finansowe.

Czy można to załatwić bez pełnomocnictwa? 

Niestety nie, ponieważ pełnomocnictwo jest niezbędnym dokumentem do reprezentowania męża lub partnera, wymaganym nie tylko przez Bank, ale również przez Dewelopera, Notariusza, Sąd itp. Ze względu na wagę spraw związanych z kredytem mieszkaniowym, pełnomocnictwo takie powinno mieć formę aktu notarialnego, bo tylko wtedy możemy mieć pewność, że nie zostanie przez jakąkolwiek instytucję zakwestionowane. Chętnie udostępnimy wzór akceptowanego pełnomocnictwa Czytelniczkom Żony Marynarza, prosimy tylko o kontakt w tej sprawie.

Czy marynarz będąc na statku ma jakiś realny wpływ na sytuację gdyby coś poszło np. nie tak?

Tak może kontrolować sytuację poprzez emalia lub telefon, natomiast jest to bardzo ograniczona możliwość ze względu na odległość. Jednak z doświadczenia udostępniamy możliwość zdalnej konsultacji z nami, uczestniczenia w ten sposób w negocjacjach czy sugerowania zapisów umowy kredytowej. W wyjątkowych sytuacjach stosujemy możliwość akceptowania dokumentów podpisanych przez Marynarza w krajach, które ratyfikowały konwencję Haską, która pozwala na legalne stosowanie dokumentów sporządzonych w innym kraju. W takim przypadku Marynarz będący za granicą może np. w tamtejszym urzędzie podpisać nowe pełnomocnictwo dla małżonki w Polsce, jeżeli dotychczasowe zostało zakwestionowane. Wykaz krajów, które ratyfikowały tę konwencję możemy Czytelniczkom udostępnić.

Kto najczęściej podpisuje umowy kredytowe, kobiety, marynarze czy może jednak wspólnie?

Wspominając ostatnie 10 lat współpracy z Marynarzami, najczęściej na podpisaniu umowy klienci pojawiają się wspólnie. Ale też nie rzadką sytuacją jest podpisywanie umowy przez samą Żonę / partnerkę. W odpowiedzi na taką sytuację otaczamy merytoryczną opieką Panie, które samodzielnie finalizują sprawy kredytowe. Jednak zanim dojdzie do podpisania umowy często jest tak, że proces przygotowawczy albo jego część, jest prowadzony przez panie.

Na co kobieta załatwiająca  formalności powinna zwracać szczególna uwagę?

Przede wszystkim od strony bankowej, powinna mieć komplet aktualnych dokumentów potrzebnych do złożenia wniosku kredytowego. Prawidłowo spisane pełnomocnictwo oraz nie bać się negocjować warunków cenowych z deweloperem, bankiem. rzeczoznawcą majątkowym, notariuszem itp. Szczególną uwagę należy także zwrócić na sytuację prawną wybranej nieruchomości, a w tym pomoże doświadczony doradca bankowy, który potrafi wychwycić zagrożenia i poinformuje o ryzykach związanych z transakcją.

Czy są jakieś obostrzenia albo dodatkowe wymagania spowodowane tym, że jeden z kredytobiorców pracuje na morzu?

Właściwie jedynym wymogiem jest posiadanie pełnomocnika na lądzie z uwagi na charakter pracy, częste nieobecności w kraju i brak możliwości bezpośredniego kontaktu z bankiem. Warto również pamiętać, że w związku z tym iż Marynarz osiąga swoje dochody w walucie obcej, to zgodnie z obowiązującą rekomendacją KNFu, zaciągany kredyt mieszkaniowy będzie musiał być w tej samej walucie co waluta głównego dochodu rodziny.

Czy  jest coś czego żona, partnerka nie może załatwić w imieniu marynarza?

Mimo, że posiada pełnomocnictwo Nie może telefonicznie aktywować jego karty kredytowej, ani jego dostępów do systemów informatycznych Banku.

untitled-design

 

Najdziwniejsza sytuacja związana z żoną marynarza, która sama załatwiała  kredyt?

Ciekawe pytanie 😉 Jedna z naszych klientek przy budowie domu miała problem z wyegzekwowaniem swoich uwag od firmy budowlanej. Ustaliliśmy z klientką, jakie rzeczy powinni poprawić i podczas inspekcji przedstawiliśmy te uwagi jako wady uniemożliwiające uruchomienie kolejnej transzy. Po naszej wizycie problem realizacji próśb żony marynarza został pozytywnie rozwiązany.

Dlaczego to podpisywanie w imieniu swoim i marynarza musi tyle trwać?

To prawda, trwa to dwa razy dłużej, ponieważ pełnomocnik musi złożyć podpisy za siebie i za męża / partnera rozbudowaną formułą z pełnomocnictwa na każdej stronie wszystkich dokumentów. Trwa to długo, ale jest niezbędne, żeby umowa miała moc prawną i dzięki temu móc cieszyć się nabytą nieruchomością.

Jaki powinni być doradca kredytowy i czego absolutnie nie powinien proponować rodzinom marynarskim ?

Powinien być w pełni zaangażowany w sprawę,  pewny działań które podejmuje,  z bogatym doświadczeniem w obsłudze marynarzy ze względu na specyficzny charakter ich pracy. Powinien przede wszystkim pomóc w wyborze najlepszej dostępnej opcji kredytowej informując o zaletach i wadach wszystkich rozwiązań. Jego obowiązkiem jest przekazać pełną listę dokumentów kredytowych oraz pomóc w ich kompletowaniu. Wskazane jest aby umiał przygotować kosztorys prac budowlanych/remontowych jeżeli zachodzi taka potrzeba, miał uprawnienia do przeprowadzenia inspekcji przy wypłatach transz kredytu. Standardem powinno być organizowanie i sprawdzanie wszystkich dokumentów technicznych dotyczących nabywanej nieruchomości tj badanie księgi wieczystej w Sądzie aby sprawdzić zagrożenia, sprawdzenie pozwolenia na budowę, projektów budowlanych, map ewidencyjnych, wypisów wyrysów z rejestru gruntów itp. Ważne aby merytorycznie wspierał rodziny marynarskie, wychodząc poza obszar swoich obowiązków czysto kredytowych pomagając też ocenić całą sytuację finansową klientów.

Co zrobić aby mimo załatwiania tak ważnej sprawy osobno na odległość był to miły i radosny moment dla obojga ?

Przede wszystkim rodziny marynarskie powinny mieć odczucie, że doradca kontroluje w pełni sytuację. Wspiera w najtrudniejszych momentach najbardziej stresowych klienta, poszukuje sprawdzonych rozwiązań. W sytuacjach trudnych jest dostępny pod telefonem w godzinach dłuższych niż otwarcia oddziału. Powinien być mobilny aby móc szybciej procesować sprawy,  do których ma kompetencje kreując w ten sposób realne poczucie bezpieczeństwa.

A jakie doświadczenie we współpracy z marynarzami mają Panowie?

Przede wszystkim zawodowo – od 10 lat obsługujemy na co dzień tę grupę zawodową, a prywatnie interesujemy się tematyką morską i w wolnym czasie dzięki zdobytym uprawnieniom żeglujemy po polskich wodach.


Jeśli macie pytania czy jakieś wątpliwości  piszcie w komentarzach bądź wysyłajcie maile czy dzwońcie do naszych specjalistów – na pewno pomogą.

Panowie  są do waszej dyspozycji  niezależnie od miejsca zamieszkania. 

Na hasło Żona Marynarza otrzymacie na spotkaniu miły upominek.


dsc_0262ver2

Podobał Ci się post?

Komentarze (10)

 • Quick financial cash offer
  Do you need Finance? Are you looking for Finance?
  Are you looking for finance to enlarge your business?
  We help individuals and companies to obtain finance for business expanding and to setup a new business ranging any amount. Get a finance at affordable interest rate of 3%, more information contact us indiabullsfinance@post.cz
  Mr Usman

 • OFERTA POŻYCZKI:

  My, grupa pożyczek, które zapraszamy do współpracy z nami i skorzystania z naszej nowej pożyczki i finansowania Projektu Stowarzyszenia. Oferujemy elastyczne pożyczki i finansowanie dla różnych projektów, aby uniknąć zwykłych rygorystycznych procedur. To finansowanie Pozwala klientowi na tak niskie, jak 2 niskie stopy procentowe, korzystać z amortyzacji – 2% rocznie przez okres 2-45 lat. Możemy zatwierdzić pożyczkę / finansowanie do kwoty 80 000 000,00 zł lub więcej, w zależności od rodzaju prowadzonej działalności. Finansujemy:

  * Pożyczki osobiste lub kredyty na podpis
  * Rozpocznij franczyzę
  * Akwizycje korporacyjne
  * Rozbudowa biznesu
  * Nieruchomości komercyjne na sprzedaż
  * Przetwarzanie umów

  Jesteśmy otwarci na dobre stosunki handlowe z Państwem. Jeśli uważasz, że masz solidne podstawy i pomysł oraz dobry zysk w każdej firmie, nie wahaj się skontaktować z nami w sprawie możliwej współpracy biznesowej.

  Skontaktuj się z nami już dziś: pamelarosaflores11@gmail.com

 • To jest bzdura, że kredyt musi być w walucie, w której się zarabia. Braliśmy kredyt 2 lata temu i nawet nikt w banku nie wpadł na ten pomysł, żeby nam to zaproponować. Mamy kredyt w złotówkach, mimo że obca waluta jest jedynym źródłem dochodu.

  • Zmieniły się przepisy. Jesteśmy świeżo po podpisaniu umowy kredytowej i niestety kredyt jest dawany w walucie w jakiej zarabia marynarz. Byliśmy w wielu bankach oraz zasiegalismy informacji u różnych doradców

 • Dobry artykuł z trafnymi uwagami 🙂
  Pozdrawiamy Doradców ze Szczecina 😉
  Kancelaria EasyOcean z Gdyni

  • Dziękujemy za miłe słowa 😉

   Prawdą jest, że pierwsze kroki stawialiśmy w Szczecinie, ale dziś obsługujemy całą Polskę, więc jeżeli możemy w czymś pomóc, to zapraszamy do współpracy niezależnie od miejsca sprawy 🙂

   Pozdrawiamy!

 • Jedyne co mogę dodać, to że Poczta Polska nie uznaje mimo wszystko upoważnień notarialnych (nonsens!). Mają jakieś swoje druczki upoważnień, gdzie trzeba oczywiście zapłacić jakieś 30-40zł aby móc odbierać listy polecone za Marynarza. Warto sobie coś takiego wyrobić zanim Marynarz wybierze się na kontrakt.

 • Dzięki za ten wpis! 🙂 Mam też pytanie do Ciebie, jak i innych Żon i Partnerek Marynarzy, które przechodzą przez problem wzięcia kredytu… Mój Marynarz pływa dopiero od roku. Czy jest w takim przypadku szansa na kredyt? Chcemy wziąć kredyt wspólny, połączyć nasze dochody. Czy możemy spotkać się z jakimiś problemami?

  • Witam AMKA, w odpowiedzi na pytanie : jest możliwość uzyskania kredytu, natomiast pytanie na jaką kwotę miałby być kredyt i jaki był dochód z ostatnich 12 miesięcy. Jeżeli chodzi o połączenie dochodu Pani i Męża, jest jak najbardziej możliwy (często stosowany, aby zwiększyć zdolność kredytową). W sprawie szczegółów zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *