Zdrowie i uroda

Czy odstawiać antykoncepcję na czas wyjazdów partnera?

Autor: 20 września, 2018 9 komentarzy

Czy odstawiać antykoncepcję na czas wyjazdów marynarza?

Jesteśmy małym procentem i raczej nikt sobie takich pytań nie zadaje. Trudno mi było cokolwiek znaleźć sensownego na ten temat.

Zanim rozchorowałam się na endometriozę, bywało rożnie. Nie tyle, że odstawiałam  pigułki –  ale je pomijałam – myśląc, że nie ma to znaczenia, bo i tak marynarza nie ma.

 –  A przecież do jego powrotu zacznę brać normalnie –  tak sobie tłumaczyłam.

Choroba z którą się zmagam od czasu pierwszego porodu, (dwie operacje, kuracje hormonalne itp.) zmusiła mnie do regularność przyjmowania hormonu – dzięki temu jest dobrze. Jednak  zdarzało mi  się, że plaster nakleiłam kilka dni później uznając, że nie ma to znaczenia.
W końcu zadałam sobie takie pytanie:
– Czy to jest ok dla mojego organizmu? Zadałam też je wam na grupie (odpowiedzi na końcu wpisu ). Okazało się, że my słabo sobie zdajemy sprawę z tego, że nie do końca mamy rację. Wiele z nas ma kłopot z regularnością w braniu antykoncepcji, gdy M na morzu.
Przecież antykoncepcja nie jest obojętna dla organizmu kobiety. Jedna z dziewczyn napisała mi  nawet, że partner od niej żądał tego, aby na czas jego wyjazdu odstawiała zabezpieczanie, bo przecież nie jest jej to potrzebne, bo go nie ma. Jego punkt widzenia w pierwszej chwili oburza. Ale  biorąc pod wzgląd, że mężczyźni słabo się mogą znać na tym temacie – jest nawet zrozumiały. A my nie zawsze chcemy o tym z nimi rozmawiać – a warto!
 
Oczywiście przed rozpoczęciem przyjmowania jakiejkolwiek antykoncepcji,  lekarz powinien  skierować na badania – chociażby wątroby,  potrzebne mu przed wypisaniem recepty. Tak samo ważne są badania ginekologiczne – przynajmniej raz w roku.
 
Antykoncepcja nie jest obojętna, trzeba robić to świadomie, zwłaszcza przy takim trybie życia, gdzie często po kilka miesięcy w roku  –  „tryb sex” jest wyłączony.
Albo stosujemy antykoncepcję, albo nie !! Nie ma tu trybu – pomiędzy kontraktami .
Zadałam kilka pytań  lekarzowi, który zna się na temacie, który zna specyfikę pływania i przeszkód, problemów jakie mogą występować w takich związkach w kontekście medycznym, planowania rodziny itp.
  
Czy odstawiać ( dla tzw. odpoczynku od hormonów) antykoncepcję, gdy nasz partner wyjeżdża na kontrakty ?
 
Nie powinno się odstawiać antykoncepcji  tylko w celu „odpoczynku organizmu”.  Jest to związane ze wzrostem ryzyka choroby zakrzepowo-zatorowej- najgroźniejszego powikłania antykoncepcji hormonalnej. Po włączeniu antykoncepcji ryzyko epizodu zatorowo-zakrzepowego jest najwyższe przez pierwsze 4 miesiące stosowania, potem maleje. Po odstawieniu i ponownym włączeniu ryzyko to jest wyższe niż w przypadku ciągłości stosowania.
  
Czy branie antykoncepcji, gdy z niej nie  korzystamy,  z jej przeznaczania –  jest zdrowe dla naszego organizmu?
 
Stosowanie antykoncepcji hormonalnej tak jak każdego leczenia farmakologicznego niesie za sobą pewne konsekwencje. Jeżeli współżyjemy rzadko i nie ma innych wskazań medycznych do włączenia leczenia hormonalnego można pomyśleć o innych metodach zabezpieczenia przed niechcianą ciążą np. środkach barierowych:prezerwatywach, środkach plemnikobójczych, kapturkach naszyjkowych czy gąbkach dopochwowych.
  
Czy gdy akurat jesteśmy bez partnera, pomijanie czasem dawek antykoncepcji, luźniejsze podejście w stylu – i tak go nie ma – trudu, że zapomniałam. Niesie za sobą też jakieś konsekwencje? 
Nie powinno się pomijać dawek tabletek, plastrów czy pierścieni. Może to doprowadzić do rozregulowania cyklu miesiączkowego, a przez to wpływać na skuteczność blokowania owulacji, a co z tym związane skuteczności antykoncepcji. Mogą się też pojawić inne objawy rozregulowania układu hormonalnego m.in. zmiany skórne oraz wahania nastroju.
 

Jaka jest najlepsza metoda antykoncepcji dla kobiet, które żyją w związkach na odległość i zwyczajnie bagatelizują temat, nie biorą nic jak partnera nie ma,  a zaczynają brać  jak wraca?

Wydaje się, że najlepszą formą antykoncepcji dla kobiet żyjących w związkach na odległość u których potrzebny jest skuteczny sposób zapobiegania ciąży w ściśle określonym czasie jest stosowanie antykoncepcji długoterminowej. Do takich metod należy wkładka wewnątrzmaciczna (czas działania w zależności od wkładki od 3 do 5  lat, skierowana głównie do kobiet, które już rodziły), implanty podskórne (czas działania 3 lata) oraz zastrzyki antykoncepcyjne (czas działania 3 miesiące). Są to metody bardzo skuteczne- o wyższej skuteczności niż „tabletki antykoncepcyjne” i nie trzeba pamiętać o ich codziennym przyjmowaniu. Ze względu na to, że zawierają  one tylko progestageny podczas ich stosowania występuje mniejsze ryzyko choroby zakrzepowo-zatorowej. Są to metody polecane także dla kobiet otyłych i palących tytoń. Należy jednak pamiętać, że nie chronią one przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Podczas ich stosowania występują też dość często objawy uboczne m.in. przewlekłe plamienia czy bóle głowy.

dr n. med. Dariusz Wójcik

Lekarz, specjalista ginekolog – położnik, specjalista endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, PREZES GAMETA GDYNIA CENTRUM ZDROWIA


 

 

Gdy zadałam to pytanie w grupie –  dyskusja stała się bardzo długa i zróżnicowana. Nasze odpowiedzi( wybrane ):

 

Mój ginekolog powiedział że dla organizmu lepiej jest brać przez te 4 miesiące kiedy nie ma męża, niż odstawać i po ty czasie znowu brać. To bardzo źle wpływa na organizm bo jest rozchwiany. Później mogą być problemy z zajściem w ciążę. Lepiej jest brać przez cały czas albo zastosować inna metodę antykoncepcji. Mój lekarz poleca zamiast spirali implanty które wszczepia się pod skórę na ramieniu. Taka antykoncepcja wystarcza na 3 lata- koszt około 1000 zł z tego co wiem i w każdej chwili można na zdjąć jeśli podejmie się decyzje o dziecku. /Kasia/

Nigdy nie stosowałam żadnej antykoncepcji hormonalnej. Odkąd nauczyłam obserwować się swój cykl, a było to w liceum, to go obserwuje. Mamy trójkę planowanych dzieci. Ze względów zdrowotnych 4 ciąża nie wchodzi w grę, dlatego postanowiłam, dla pewności i większego spokoju, wspomóc swoje obserwacje komputerem cyklu./Natalia/

Za kazdym razem odstawiam. Nigdy nie było problemow. Mam tez troje dzieci wiec na płodność po odstawieniu tez nie miało wpływu. I tak w zasadzie już 15lat. Moj lekarz odradza mi wkładkę skoro okresowo nie potrzebuje zabezpieczenia. Rejsy 3-4 miesięczne. Pobyt w domu tak samo…/ Magda/ 

W przypadku żon marynarzy zdecydowanie najlepiej wypada stosować wkładkę hormonalną. Szkoda zdrowia i kasy na tabletki gdy chłopa nie ma w domu./ Milena/

Dopóki brałam tabletki antykoncepcyjne, brałam je cały czas, nie odstawiałam na czas wyjazdu. W pewnym momencie zaczęło mnie to denerwować… Były w sumie potrzebne na okres obecności, a brane przez dodatkowe 4-5 miesięcy nieobecności. Zdecydowałam się, że je odstawiam, bo akurat M. był na statku. Gdy chciałam wrócić ponownie, a już chorowałam na Hashimoto, endokrynolog niespecjalnie wyraziła na to zgodę. Wówczas założyłam wkładkę dla nieródek i problem z antykoncepcją zniknął na 3 lata / Martyna/

Z doświadczenia kilkuletniego w braniu środków (rozpoczęłam z powodu problemów ginekologicznych) i konsultacji z różnymi lekarzami, stwierdzam że nie warto przerywać na czas nieobecności marynarza żeby „odpocząć” przynosi to więcej strat niż korzyści. Mam zespół jajników policystycznych (zapewne część z was również ma coś takiego) żadna choroba… ale jeśli nie biorę tabletek to nie mam okresu, co powoduje stresowe sytuacje (ciąża nie wchodzi teraz w grę ze względu na plany weselne głównie). Lekarz ginekolog również odradza robienie takich odpoczynków. Rozregulowanie miesiączkowania, gorsze samopoczucie, nawet wzrost wagi itp. Zalecił mi lekarz by odstawić tabletki gdy będziemy zdecydowani na dziecko. Choć przy jajnikach policystycznych podobno nie jest to takie proste./ Ewa/

Ja na początku brałam cały czas..ale potem zaczęłam odstawiać na ten okres, gdy Go nie ma. Z czasem w ogóle zrezygnowałam, bo organizm strasznie się przestawia i ciężko potem równowagę znów mieć. Moje cykle po tabletkach, plastrach itp do tej pory się regulują i wynoszą czasem nawet 36 dni. Hormony to nie zabawa i nawet mała dawka robi bardzo wiele w organizmie. Brałam tabletki kilka lat i poza tym, że cykl był w punkt książkowo to jednak bym nie polecała, bo po odstawieniu za długo reguluje się organizm./ Anna /

Ja używam wkładki domacicznej. Mega wygodna sprawa, wystarcza na 5 lat./ Anna /

Brałam hormony i odstawiłam,ale bujawka nastrojowa była nieziemska….dlatego zdecydowałam się na wkładkę. Jetem bardzo zadowolona . Mirena już drugi raz …w przyszłym roku kolejna…./ Sylwia/

Też ostatnio nad tym myślałam żeby robić przerwy na nuva ale biorąc pod uwagę tendencje do krwotokow i życia własnym życiem moich cyklow dałam sobie spokój, ciężko by mi było by znów później trafić na odpowiedni moment tym bardziej że teraz mamy dwa i pół mies rozlaki a może i uda mi się w czwartek pojechać na statek/ Magda/

 

To tylko 30% odpowiedzi. Są bardzo różne. Jednaka widać, że nie zawsze  zdajemy sobie sprawę ile problemow zdrowotnych możemy mieć poprzez odstawianie antykoncepcji na czas kontraktów.

NIE RÓBMY TAK!!!!!! SZKODZIMY SOBIE.

 

Dziewczyny nie odstawiajmy antykoncepcji na czas wyjazdów!!!! To nie jest zdrowe dla Nas !!!


Dobra wiadomość jest taka, że na Spotkaniu Dla Kobiet Marynarzy 9  dnia 17 listopada,  odbędą się też specjalne warsztaty na temat niepłodności w związkach marynarskich. Generalnie o planowaniu ciąży przy takim trybie. Nie zawsze trafiamy w dni płodne, do tego dochodzą przerwy na kontrakty i zajście w ciążę często się wydłuża, a my nie potrzebnie się  stresujemy. Albo, gdy decydujemy się na in vitro, też często trudno zgrać terminy. A tu są one najważniejsze. Wszystko w tym temacie w kontekście naszego życia, a odległości i płodności  –  będziecie mogli dowiedzieć się na specjalnych warsztatach.

Wkrótce szczegóły i zapisy będą tutaj >>>

Jak  macie pytania zostawcie w komentarzu, albo po prostu piszcie!


 

Podobał Ci się post?

Komentarze (9)

  • Ja uważam, że to zależy od antykoncepcji… tabletek nie ma co odstawiać, sam nasz organizm potrzebuje średnio 3 miesiące na przyzwyczajenie po zaczęciu brania i na odzwyczajenie po odstawieniu – szkoda zachodu… Jednak polecam wkladkę lub inną metodę, która będzie skuteczna i nie trzeba o niej pamiętać i jest na dłużej i nie szkodzi nam nawet gdy partnera nie ma bo wyjezdza..

  • Ja na tabletkach i właśnie robiłam takie głupie przerwy i powiem wam że sama po sobie zauważyłam że mam mega rozchwiany system emocjonalny i potrafię się cieszyć a za chwilę kłócić z moim M o byle głupoty a odnośnie wkładek domacicznych już tyle naczytalam się że mogą wypaść a ja nawet tego nie zauważę że wątpię w jej skuteczność jednak wolałabym to niż implant pod skórą który czuję

  • A ja polecam kolegom marynarzom wazektomie 🙂 5 minut strachu i po klopocie 🙂 po co zona ma sie truc jak nas nie ma w domu, dlatego Ci ktorzy maja juz swoje kochane pociechy i nie chca miec wiecej to jest super opcja.

  • Jeśli facet wyjeżdża często i na długo to może wystarczy prezerwatywa? Ale nie chcę doradzać bo wiadomo to nie jest najlepsza metoda, w każdym razie ja vines biorę cały czas nie tylko z powodu antykoncepcji, dostała je na dokuczliwe i obfite miesiączki które doprowadziły mnie to anemii

  • super artykuł! Dr. Wójcik prowadził mi ciąże a trafiłam do niego na 2 lata przed ? wspaniały człowiek z klasą, fachowiec w każdym calu!

  • Mój mąż co prawda marynarzem nie jest, ale dość często wyjeżdża służbowo. Też na różne okresy czasu. Jednak nie pomyślałam, żeby tabletki belara które biorę, odstawiać czasowo. Po pierwsze żeby nic się nie rozregulowało, ale też dlatego że oprócz zabezpieczenia, to miałam je przepisane na problemy z trudnym pms, jaki co miesiąc miałam. Silne bóle podbrzusza, piersi. Zawsze te kilka dni w miesiącu były bardzo ciężkie, przy antykoncepcji o niebo lepiej.

  • To jest bardzo ciekawe. wydawało mi się, że to ie problem pomijać dawki .

  • Mega dzięki super artykuł ;- )

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *