Prawne

Krótki poradnik prawny dla żony marynarza

Autor: Luty 17, 2014 7 komentarzy


Dzisiaj wpis gościnny na który, nie ukrywam czekałam z niecierpliwością. Kilka najważniejszych, dla nas, żon marynarzy, zagadnień prawnych.
Bardzo dziękuję Kancelarii Legal Marine Mateusz Romowicz z Gdyni(która specjalizuje się w obsłudze prawnej ludzi morza). Bardzo dziękuję Mateuszowi za podzielenie się z nami swoim doświadczeniem i wiedzą w interesującej nas tematyce. 
Pozdrawiam 
Kasia 

Niniejszy materiał ma na celu zasygnalizowanie pewnych kwestii prawnych, które  mają zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa prawnego marynarzy i ich rodzin.Poniższe zagadnienia zostały wybrane przez wzgląd na liczne problemy, które napotykają marynarze i ich żony w kontaktach z organami podatkowymi, organami rentowymi, agentami i armatorami.

 

Dokumenty

Marynarz i jego żona powinni przechowywać wszelkie dokumenty dotyczącego zatrudnienia marynarza co najmniej przez okres 6 lat, gdyż przykładowo w Polsce zobowiązania podatkowe przedawniają się z okresem 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym miało nastąpić rozliczenie podatkowe. Dokumenty te mogą okazać się jedyną „tarczą” na wypadek wezwania ze strony organów podatkowych, gdyż to właśnie tymi dokumentami będzie można wykazać model zatrudnienia marynarza i ewentualne zwolnienie z opodatkowania w Polsce.
 
Uwagi wymaga również fakt, iż w przypadku, gdy marynarz będzie występował o wcześniejszą emeryturę w Polsce będzie musiał udowodnić, że pracował w szczególnych warunkach, co bez zaoferowania organowi rentowemu lub sądowi stosownych dokumentów potwierdzających te okoliczności może okazać się niemożliwe.
 
Co więcej, żony marynarzy powinny dopilnować, aby wszelkie dokumenty zatrudnienia męża (mogą być w kopii) były w ich posiadaniu, gdy mąż wyjeżdża zagranicę. W przypadku ewentualnych problemów męża marynarza zagranicą dokumenty te mogą okazać się niezbędne do zabezpieczenia interesu prawnego jego i jego rodziny np.  gdy dojdzie do wypadku na statku.
 

Pełnomocnictwa

Żona marynarza powinna dopilnować, aby przed wyjazdem męża otrzymać od niego stosowne pełnomocnictwa. Z reguły marynarze udzielają swoim żonom pełnomocnictwa w formie notarialnej co jest jak najbardziej prawidłowe. Niestety w wielu przypadkach, w ww. pełnomocnictwach brakuje jednego bardzo ważnego zapisu tj. umocowania do udzielania dalszych pełnomocnictw w zakresie udzielonego pełnomocnictwa, którego brak często bardzo komplikuje działania żon marynarzy pod nieobecność ich mężów. Zapis ten umożliwia udzielenie dalszego pełnomocnictwa np. radcy prawnemu, w zakresie podanego pełnomocnictwa, do reprezentacji na wypadek wezwania z US.
Warto również podkreślić, iż pełnomocnictwa podatkowe tj. do kontaktów z organami podatkowymi nie wymagają żadnej szczególnej formy. Wystarczy, aby marynarz umocował pisemnie żonę do reprezentacji przed organami podatkowymi, a pełnomocnictwo w takiej formie będzie respektowane przez polskie organy podatkowe. Pełnomocnictwo powinno określać kto komu udziela pełnomocnictwa, jak jest jego zakres oraz gdzie i w jakiej dacie dokument ten został sporządzony.
 

Kontakty z pośrednikami pracy (agencjami)

Żony marynarz powinny dopilnować, aby ich mężowie otrzymali od agenta/ pośrednika komplet dokumentów związanych z ich zatrudnieniem – wszelkie załączniki do umowy. Kopie tych dokumentów powinny zostać przekazane żonie przed wyjazdem męża na kontrakt.
 
Ponadto, żony marynarzy powinny ustalić gdzie i do jakiego armatora wyjeżdża ich mąż. W wielu przypadkach żony marynarzy nie orientują się w jakim modelu jest zatrudnionych ich małżonek, co bardzo komplikuje załatwianie formalności na wypadek jakichkolwiek problemów podczas nieobecności męża.
 
Agent w wielu przypadkach ustala z marynarzem warunki zatrudnienia i ubezpieczenia, które winny być znane małżonce, bowiem niektóre z tych ustaleń mogą mieć zasadnicze znaczenie na wypadek dochodzenia roszczeń od armatora lub jego ubezpieczalni.
 
 

Jak postępować w przypadku wezwania z Urzędu Skarbowego?

W przypadku, gdy marynarz zostanie wezwany przez Urząd Skarbowy pod swoją nieobecność, żona powinna odebrać wezwanie od organu podatkowego. Termin 7 – dniowy zakreślony w wezwaniu ma charakter instrukcyjny i może zostać wydłużony, tak więc nie należy się  nim nadmiernie przejmować.
 
Żona marynarza nie powinna składać żadnych merytorycznych wyjaśnień w Urzędzie Skarbowym. Jedyna rekomendowana reakcja to przesunięcie terminu na złożenie wyjaśnień poprzez złożenie krótkiego pisma w US, ze wskazaniem, iż sprawa zostanie wyjaśniona przez męża po powrocie z zagranicy bez podawania żadnych innych szczegółów.
 
W przypadku presji czasowej ze strony Urzędu Skarbowego w ww. zakresie, co zdarza się relatywnie rzadko, rekomenduje się skorzystanie z profesjonalnej obsługi prawnej. 
 
 

 

 

radca prawny Mateusz Romowicz

 

http://www.kancelaria-gdynia.eu/

Podobał Ci się post?

Komentarze (7)

 • Ja miałam tak ubezpieczone ca’y czas. Nie eypisyeakam go gdy wyjeżdżał .
  Panie Mateuszu jak to jest prawidłowo ?

 • Mąż może korzystać z ubezp.zdr.żony jeżeli nie ma żadnych źródeł przychodów, czyli nie zarabia.Jeżeli ma skończony kontrakt i jest w domu to możemy go zgłosic do ubezpieczenia.W dniu kiedy podpisze nowy kontrakt należy go wyrejestrować.Wiem,że jest to uciążliwe ale gdyby zgłosił się do Zus po jakiekolwiek świadczenia ze swojego zatrudnienia nie będzie miał kłopotów . Poza tym możemy zgłosić męża do ubezpieczenia emer.-rent. Sami ustalamy kwotę od której będziemy naliczały składkę (tylko na te 2 ubezp.) Kwota nie może być mniejsza niż najniższa krajowa ,czyli 1680zł/m-cznie. Ubezp.emeryt wynosi 19,52%, ubezp.rent. 8%.Mając dokumenty ,że mąż pracował w szczególnych warunkach ma to sens. Po zakonczeniu ubezpieczenia możemy dalej opłacać składkę z tytułu kontynuacji ubezpieczenia. Pułapką jest to,że dobrowolne ubezpieczenie (a to jest takim) nie może przekroczyć czasowo 1/3 całego okresu ubezpieczenia. Reasumując : gdy jest na kontrakcie opłacamy mu ubezp.emery-rent. a jak jest w domu zgłaszamy do naszego ubezp zdrowotne (jak mamy etat) . Zywkłej żonie by się nie chciało ale żona marynarza po pierwszym powrocie będzie to miała ogarnięte w 100%. Ja tak robiłam i zdziwienie męża było bezcenne gdy Zus mu przysłał wyliczenie hipotetycznej emerytury. :))

  • Nie wiem czy dobrze zrozumiałam proszę o info. Jestem bezrobotna zarejestrowana w UP. Podpięłam męża pod swoje ubezp.mąż wyjeżdza na kontrakt 12.03, czyli muszę iść do UP i z dniem 12.03 wyrejestrować jego? Jak wróci 2.04 to iść do UP i ponownie jego zgłosić do ubezpieczenia? A jak podczas kontraktu coś się jemu stanie i zostanie ściągnięty do Polski i będzie musiał iść do szpitala to nie będzie ubezpieczony?

 • marynarze mogą sobie sami opłacać składkę zdrowotną i emerytalną, takie jakby przywilej dla tej grupy zawodowej i spora część tak robi, przynajmniej tych co ja znam

 • Jeżeli nie pracujesz a chcesz mieć ubezpieczenie zdrowotne to wystarczy, że zarejestrujesz się w urzędzie jako bezrobotna i oni ubezpieczają ciebie( bez względu czy masz prawo do zasiłku czy nie) i pod to ubezpieczenie podciągasz męża i dzieci.

 • bardzo pomocny tekst. My jesteśmy młodym małżeństwem i na każdym kroku pojawiają się jakieś niejasności i zapytania. Dziewczyny a jak radzicie sobie w przypadku ubezpieczenia i składek rentowych? W przypadku niedy ja pracuję, to mąż jest podciągnięty pod moje ubezpieczenie, ale gdybym nie pracowała to oboje nie moglibyśmy nawet pójść do lekarza rodzinnego ani wezwać karetki…Jak rozwiązujecie tę kwestię? I jak wygląda u Was sprawa odkładania na „emeryturę”? pozdrawiam, świeżo upieczona żona marynarza, Asia:)

 • mnóstwo ważnych informacji. Wielkie dzięki za ten wpis 🙂
  Aleksandra 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *