Blog

Od Pani Ani :-)

Autor: 21 września, 2013 Zostaw komentarz
Dzisiaj znowu parę słów od Pani Ani
Chciałam aby nawiązywało do posta Strong Women
Owocnego czytania 😉
Dziękujemy Aniu

 

Jak minusy zamienić na plusy?

O taki temat artykułu poprosiła mnie ostatnio Żona Marynarza. Nic prostego- wystarczy dorysować jeszcze jedną kreskę- chciałoby się odpowiedzieć. Niestety, życie to nie matematyka i zwykle jest tak prosto.
Z różnych osób, z którymi spotkałam się w życiu, chyba nikt tak nie posiadł umiejętności zamieniania złego w dobre jak Byron Katie. Większość jej życia można by określić jako jedno wielkie dno- wieloletnia depresja, utrata pracy i przyjaciół, problemy z rodziną. Pod koniec choroby była w takim stanie, że spała na podłodze, bo uważała, że nie zasługuje, by spać na łóżku.
Pewnego dnia zdała sobie sprawę, że tym, co powoduje jej problemy nie jest rzeczywistość, a jej MYŚLI, PRZEKONANIA na temat świata. Zaczęła zastanawiać się, czy to co myśli, to prawda. Czy naprawdę nikomu na niej nie zależy? Czy naprawdę jest bezużyteczna? Kiedy pomyślała o tym, nie mogła być absolutnie pewna, że to prawda. Udało jej się znaleźć wiele przykładów na to, że w rzeczywistości jest zupełnie przeciwnie.
Wymyśliła metodę kwestionowania negatywnych myśli, która nazywa się „the Work”. Na polskiej stronie można za darmo pobrać kwestionariusze , poczytać i obejrzeć filmiki z „pracy” Katie tą metodą. Ze swojej strony polecam, to bardzo ciekawe doświadczenie, zwłaszcza, że rzadko można obejrzeć tyle materiałów z pracy terapeutycznej. Oczywiście, nie wszystkie nasze problemy są nieprawdziwe, nie chodzi o to, by ignorować rzeczywistość. Ale warto zadać sobie pytanie „czy to prawda?, czy mogę być tego absolutnie pewna?”.  Szacuje się, że myśli powodują ok. 70 procent naszych problemów, może warto by zająć się dziś jedną z nich?
Psycholog mgr Anna Paczoska
Polecam video
                             
Pozdrawiam
Kasia

 

Podobał Ci się post?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *