W co inwestować „dolary” ?
Nadal jest tak, że większość marynarzy, jeśli chodzi o zabezpieczanie, musi liczyć na siebie i swoje oszczędności. Jednak też rośnie liczba takich, którzy mają możliwości skorzystania z programów emerytalnych w firmach zagranicznych w których pracują. I to jest ogromny plus.
Pracując w Polsce (nam kobietom) trudniej jest określić, to jak będzie wyglądała nasza emerytura. Bywa, że nie pracujemy, a jeśli nawet to nasze składki z reguły są na niskim poziomie. To czego możemy się spodziewać w przyszłość, raczej optymizmem nas nie napawa. Bo sytuacja na tym polu pewna nie jest. Następstwem tego, w naszym przypadku, jak i w przypadku marynarzy – jest łączenie sił i inwestowanie tak, aby się zabezpieczyć na przyszłość. I tu natknąć się możemy na bardzo rożne opcje. Choć głównie są to inwestycje w mieszkania i inne nieruchomości. Możemy sobie trochę w tym temacie podyskutować, licząc na to, że wzajemnie jakoś sobie pomożemy. Bo każdy z nas na swój sposób, stara sie coś wymyślić.
Inwestujemy, chcemy inwestować w firmy, pensjonaty, mieszkania na stały wynajem, albo krótkoterminowy. Żyjemy w takich czasach, że doskonale zdajemy sobie sprawę, że z ZUS-u, raczej będzie nam ciężko wyżyć na stare lata. A oszczędzanie i inwestowanie jest właściwe naszym obowiązkiem.
Marynarz wraca z morza, przywozi „dolary” i zaczyna się szaleństwo: wyjazdy , zakupy ….nie wiem czy takie przekonanie jeszcze trwa, trudno to określić. Jestem przekonana, że większość z nas gdzieś chce te pieniądze ulokować, tak aby jakiś zysk jednak przynosiły. Dlatego oszczędzamy.
Wiele jest firm, które w tym pomagają. Choć z reguły, to zwykłe firmy, które pośredniczą w nieruchomościach. Idzie też moda, czy bardziej pojawia się taka odwaga, albo przekonanie, że można inwestować w lokale z najemcami ( popularne sieciówki ). To więcej niż nieruchomości, pytanie tylko czy dla nas odpowiednie? Nie wiem. Każdy musi określić to swoją miarą. Jednak korzystając z okazji doświadczonych ludzi, których miałam przyjemność poznać, postanowiłam im zadać kilka pytań w temacie właśnie tego typu nieruchomości/inwestycji. Ciekawi mnie też wasze zdanie odnośnie takich inwestycji, może ktoś z Was działa w ten sposób? Piszcie w komentarzach śmiało.
- Wiemy, że sytuacja jeśli chodzi o emerytury jest w dzisiejszych czasach mało przewidywalna. Czy to ZUS, czy KRUS, to nie mamy pewności jak będzie to wyglądało za 20- 30 lat. Dlaczego nieruchomości mają być alternatywą, albo dodatkowym zabezpieczeniem?
Na przestrzeni ostatnich lat inwestowanie w nieruchomości staje się coraz popularniejsze. Wynika to z faktu, że ten typ inwestycji jest w stanie zapewnić zarówno stabilny dochód płynący z wynajmu jak również wzrost wartości kapitału, poprzez wzrost wartości samej nieruchomości. Posiadanie własnej atrakcyjnej nieruchomości może być więc nie tylko dodatkowym, ale wręcz głównym źródłem dochodu na emeryturze.
- Mieszkania czy lokale? A może to i to?
Dobrze położny lokal, wynajęty popularnej sieci będzie przynosił wysoki dochód oraz minimalizował konieczność ciągłego nadzoru nad najemcą oraz ograniczał jego rotację. Najemcy sieciowi podpisują umowy w różnych wariantach: 3, 5, 10 letnich z możliwością przedłużenia. Większość kosztów takich jak: drobne remonty, aranżacja i bieżące utrzymanie pokrywa najemca. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, iż jeden lokal komercyjny może być bardziej korzystny niż posiadanie kilku mieszkań. Średni stopa zwrotu z mieszkań to ok 4-5% w skali roku, podczas gdy z lokalu komercyjnego wynosi 7-10%.
- Jak wygląda współpraca z Wami w czym pomagacie. Czy to zwykłe pośrednictwo?
Nasza firma otacza opieką klienta od pierwszego spotkania aż do samej finalizacji umowy. W trakcie procesu zakupu służymy radą i pomocą w kwestii wyboru rodzaju nieruchomości. Analizujemy zapisy umów najmu, aby wykluczyć wszelkie wątpliwości. Współpracujemy z kancelariami specjalizującymi się w prawie cywilnym oraz podatkowym, a także za pośrednictwem naszych partnerów wspieramy klientów w uzyskaniu finansowania bankowego. Również po zakończeniu procesu jesteśmy do dyspozycji klienta zarówno w sprawach bieżących jak i w ewentualnym poszukiwaniu innego najemcy celem ponownej komercjalizacji obiektu.
- Czy znacie specyfikę zawodu marynarza, współpracowaliście już tym sektorem?
Wszyscy pracownicy naszej firmy mają wieloletnie doświadczenie z tą grupą zawodową. Doskonale znamy specyfikę pracy marynarzy – to tez nasi klienci . Wiele spraw załatwialiśmy na odległość.
- Jak się mają takie inwestycje w lokale ze stabilnym i gwarantowanym zyskiem do sytuacji prawnej marynarza i jego rodziny?
Są różne możliwości zakładania działalności np. jednoosobowa działalność gospodarcza lub spółki na bazie prawa spółek handlowych. Istnieje wiele wariantów, gdzie dochody z tytułu najmu lokali komercyjnych nie będą łączyć się z dochodami zza granicy, nasi klienci, również w tym zakresie mogą czuć się bezpieczni.
6.Czy taka inwestycja jest dziedziczona ?
Przy posiadaniu prawa własności do lokalu komercyjnego, podlega ono takim samym prawom dziedziczenia jak dla innych nieruchomości np. mieszkania. Co więcej – większość najemców sieciowych wyraża zgodę, aby na podstawie przepisów kodeksu cywilnego, w chwili przekazania nieruchomości nowemu właścicielowi, prawa wynikające z umowy najmu pozostały takie same.
7.Czy razem z drugą osobą możemy inwestować wspólnie?
Dzięki współpracy z innymi osobami można nabyć większy lokal lub przykładowy tzw. mini rental park składający się z kilku lokali. Taka inwestycja zwiększy nasz dochód oraz zminimalizuje ryzyko związane ze zmianą najemcy.
8 . Jak Kwota jest wymagana do inwestowania w lokale komercyjne.
Ceny lokali komercyjnych zaczynają się od 500.000 zł (podobnie jak mieszkanie ). Za taką kwotę możemy zakupić pojedynczy lokal usługowy. W przypadku lokalu wynajętego przez popularne sieci spożywcze, tekstylne czy drogeryjne trzeba dysponować kapitałem już większym. Należy pamiętać, że dodatkowym źródłem kapitału może być kredyt bankowy, który będzie spłacany z płaconego przez najemcę czynszu.
Rozmowa z :
Rafał Pierzchliński
Tel: 604 103 661
rafal.pierzchlinski@higasa.pl
Możemy sobie z czasem ten temat rozszerzyć. Bo wiedzieć zawsze warto. Nie widzę zbytnio na rynku produktów, które bez naszego działania i zaangażowania taką emeryturę mogłyby nam zapewnić. A oszczędzanie i inwestowanie zawsze zależy od nas – i to jest plus. Choć długa droga do tego, aby znaleźć odpowiednie rozwiązanie dla siebie.
Może macie jakieś inne pomysły, albo pytania do Rafała? Śmiało piszcie w komentarzach jak wy rozwiązujecie ten temat. Może właśnie podpowiemy sobie coś, dowiemy się czegoś nowego. Czy to mieszkania, firmy, lokale ?
Komentarze (5)
XTB, tam masz porządny system do inwestowani w forexa – xstation. Jeśli interujesz się tematem, to na pewno go znasz. Ma porządną analitykę, no i można działać bez wykładania jakichkolwiek środków. Najlepiej zaczynać na demie. A czy polecam działanie z walutami? Nie liczy się moda, tylko wasza wiedza. Można dużo zyskać, ale można dużo stracić. Kluczowa jest znajomość rynku, narzędzi – to nie jest taka prosta sprawa.
Czyli rozumiem, że jest jeden właściwy sposób oszczędzania?
Niezła reklama.
„Inwestujemy, chcemy inwestować w firmy, pensjonaty, mieszkania na stały wynajem, albo krótkoterminowy. Żyjemy w takich czasach, że doskonale zdajemy sobie sprawę, że z ZUS-u, raczej będzie nam ciężko wyżyć na stare lata. A oszczędzanie i inwestowanie jest właściwe naszym obowiązkiem”.
” o więcej niż nieruchomości, pytanie tylko czy dla nas odpowiednie? Nie wiem. Każdy musi określić to swoją miarą”.
” Następstwem tego, w naszym przypadku, jak i w przypadku marynarzy – jest łączenie sił i inwestowanie tak, aby się zabezpieczyć na przyszłość. I tu natknąć się możemy na bardzo rożne opcje.”
—-artykuł jest własnie o nieruchomościach ale absolutnie nie ma nigdzie info, że to jedyna forma inwestycji. Choć bardzo często ( szczególnie mieszkania) jeśli chodzi o marynarzy.
Pozdrawiam 🙂
Hmmm, to ile trzeba zarabiać,żeby inwestować ? Po 26 latach uzbierane dopiero na mały domek,a gdzie tu inwestycja w inne nieruchomości ? Tak dobrze to Rodziny Marynarskie nie maja chyba raczej,albo my jacyś nie hallo. No i najlepsze ,żeby firma pomogała ,,inwestować,, czyli generowanie dodatkowych kosztów . Najlepiej to jak żona pracuje i oszczędza to zawsze coś będzie.
Najważniejsze, żeby oszczędzać. 🙂 🙂
A jeśli ktoś chce inwestować w lokale z najemcą to pomoc mu się przyda. 🙂 🙂